English    Русский

Розвиток мiкроелектронiки

Старт промислової мікроелектроніки
Вперше в Європі
Ветерани мікроелектроніки
Партнерство, яке не відбулося
Вітчизняним мікроелектронним технологіям - бути!
Ілюстрації. Додаткові матеріали

Вперше в Європі

У грудні 1970 р. наказом міністра електронної промисловості було створене науково-виробниче об'єднання "Кристал" (НВО "Кристал"). До його складу ввійшли: НДІ "Мікроприлад", Київський завод напівпровідникових приладів, дослідний завод "Мікроприладу". Об'єднання стало головною організацією МЕП з розробки та виробництва великих інтегральних схем на МОП-транзисторах, спочатку зі ступенем інтеграції більш 1000 транзисторів (для регулярних структур до 20 000 і вище), а на наступному етапі до 100 тис. і більше (розміри елементів зменшувалися до 1 мікрона).

"Ручні" методи проектування великих інтегральних схем (ВІС) і створена в 1969-1970 р. примітивна система автоматизованого проектування для цього не годилися. У 1972-1973 р. в НДІ "Мікроприлад" була розгорнута система машинного проектування на базі "БЭСМ-6" та інших електронних обчислювальних машинах (ЕОМ), що дозволила проектувати ВІС із високим ступенем інтеграції. Час розробки ВІС скоротився до 50-70 днів.

Необхідно було розробити складний комплекс програм, що забезпечував процес проектування ВІС. Сотні тисяч компонентів, які входили до ВІС, Необхідно було з'єднати між собою відповідно до функціонального призначення ВІС і при цьому не зробити жодної помилки, інакше величезна праця, витрачена на їх виготовлення не принесе користі. Таку роботу могла виконати лише машина.

Монтаж устаткування, підготування і налагодження програм вимагали напруженої тризмінної роботи колективу відділу машинного проектування топології (керівник Таборний) на протязі декількох місяців.

З 1973 р. основним напрямком в Об'єднанні стає розробка та виробництво великих інтегральних схем на МОП-приладах. Першими були спроектовані декілька типів ВІС для різноманітних типів калькуляторів, ВІС пам'яті та ін.

Для випуску нових ВІС потрібно було розробити більш прогресивні технологічні процеси, що забезпечують ступінь інтеграції більше 100 тис. транзисторів на кристалі і швидкість переключення до десятків мегагерц.

За короткий час були змонтовані сучасні "чисті" кімнати зі складним технологічним і вимірювально-складальним устаткуванням, розроблено і впроваджено технологію виготовлення дешевих пластмасових корпусів ВІС та ін..

В 1974 р. на заводі напівпровідникових приладів НВО "Кристал" було цілком освоєно технологічний процес виготовлення ВІС на МОП-приладах, і розпочато масове виробництво ВІС - вперше в Україні, колишньому СРСР та Європі.

НВО "Кристал" виконав з успіхом цю не просту задачу. Організація безупинного циклу робіт - від проектування до виробництва ВІС, здійснена в об'єднанні, дозволила скоротити терміни створення нових ВІС і засобів мікропроцесорної техніки, підвищити їх якість, знизити вартість.

В 1974 р. було випущено: 200 тис. ВІС, 100 тис. калькуляторів, 200 тис. клавішних ЕОМ.

У НВО успішно вирішувалися задачі збільшення обсягів випуску виробів, зниження собівартості, освоєння нових виробів і нарощування потужностей.

Проте становлення НВО проходило не просто. В 1974 р. Моральов залишив НВО і повернувся до "Кванту".

Таким чином, з урахуванням наявності інших підприємств галузі в різних містах України, у республіці була створена могутня база мікроелектронної промисловості, найбільша в СРСР і Європі.

В наступні роки нарощування виробничих потужностей продовжувалося. У 1991 р. в Україні розробляли і виробляли продукцію мікроелектроніки кілька десятків науково-дослідних інститутів і промислових підприємств ("Кристал", "Мікропроцесор", "Родон", "Гравітон", "Дніпро", "Полярон", "Жовтень", "Оріон", "Сатурн", "Гелій", "Карат" і ін.). Було виготовлено і реалізовано понад 300 мільйонів інтегральних схем на суму майже півмільярда доларів. Держава регулярно виділяла ресурси на розвиток мікроелектронної промисловості. Прийнята в 1988 р. постанова передбачала будівництво в Україні ще 14 підприємств (Бориспіль, Івано-Франківськ, Київ, Запоріжжя, Чернівці, Херсон) з метою виробництва виробів на рівні вищих світових досягнень (клас чистоти 1-10, мільйони елементів на кристалі, до 70-80% виходу придатних). На перших двох підприємствах до 1991 р. завдання були виконані на 35-65%.


Додаткові матеріали по темі

Розвиток мікроелектроніки  ›››
ЕЛЕКТРОННА ГОТОВНІСТЬ УКРАЇНИ: НОВІ МОЖЛИВОСТІ СТАРИХ ІДЕЙ  ›››
Дзеркало тижня, №36 (461) Субота, 20-26 вересня 2003 року

Ілюстрації по темі

Станіслав Олексійович Моральов, 1965 рік
Свідоцтво на промисловий зразок
Участок складання мікрокалькуляторів Участок електротренування мікрокалькуляторів
Електронна клавішна обчислювальна машина Інтегральна мікросхема
Будівля НДІ "Мікроприлад" НВО "Кристал"
Спеціалізована машина "Киев-67" Спеціалізована машина "Киев-70"
Мікро ЕОМ "Электроника С5-11" Дослідне виробництво
Ветерани мікроелектроніки