Русский      English

02.11.2009

Зiновiй Львович Рабiнович

Пішов із життя Зіновій Львович Рабінович - ветеран із ветеранів Інституту кібернетики імені В.М.Глушкова Національної академії наук України. Пішов з життя один із зовсім не багатьох учасників створення першого в континентальній Європі комп'ютера "МЭСМ", головний конструктор першого в Європі векторного комп'ютера - спеціалізованої машини "СЭСМ".

Зіновій Львович відомий в Україні й інших країнах як провідний вчений в області комп'ютерної науки і техніки.

В останні роки, незважаючи на солідний вік, він з захопленням займався проблемою штучного інтелекту й одержав вагомі результати.

Співробітники Інституту завжди будуть пам'ятати його не тільки як ученого, але і як добру людину, оптиміста, турботливого сім'янина, суворого, але завжди справедливого опонента багатьох кандидатських і докторських дисертацій.

Члени Клубу імені М.М.Амосова при Київському будинку вчених НАН України виражають глибоке співчуття близьким Зіновія Львовича і завжди будуть пам'ятати нашого дорогого одноклубника.

* * *

1942 р., жовтень, Північно-західний фронт. Ясний сонячний ранок. Тиша. Немає ні пострілів, ні розривів. Стоїмо біля бліндажа - я (Б.М.Малиновський) і сержант Заєць, не передчуваючи лиха. Раптом сержант мовчки падає біля моїх ніг. Шалена куля пробила голову наскрізь.

Кілька днів назад у Будинку вчених НАН України в Клубі імені М.М.Амосова виступав політолог Погребинський. Зіновій Львович як завжди задавав питання, виступав. Ніякого лиха не очікувалося.

Вона прийшла зовсім зненацька, але замість кулі смерть вибрала жорстку аритмію, що підсилилася, якою давно страждав Зіновій Львович.

Це велика втрата для Інституту кібернетики імені В.М.Глушкова НАН України, для Національної академії наук України, для комп'ютерної науки.

Зіновій Львович став першим аспірантом С.О.Лебедєва. Підготував і виконав під його керівництвом кандидатську дисертацію, брав участь у створенні "МЭСМ", був головним конструктором першого в Європі векторного процесора "СЭСМ", керував проектом "Україна", де вперше була використана машинна мова високого рівня. Його книги присвячені комп'ютерній науці були відомі багатьом фахівцям.

З гордістю розповідав про роботу на оборонному заводі в Кірові під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 р., де зумів удосконалити авіаційну апаратуру.

Він був світлою, доброю і контактною людиною.

Виражаємо глибоку скорботу в зв'язку з його кончиною і співчуття вірній супутниці його життя - Іветі Петрівні і сину Сергію.

Пам'ять про Зіновія Львовича збережеться в наших серцях і експозиція про його життя і діяльність як комп'ютерного піонера з'явиться в музеї інституту і Політехнічному музеї.

Вічна пам'ять дорогий Зіновіє Львовичу!


Члени Клубу імені М.М.Амосова при Київському будинку вчених Національної академії наук України.

Фонд історії та розвитку комп'ютерної науки та техніки.