Історія розвитку інформаційних технологій в Україні
Європейський віртуальний комп'ютерний музей


За твердженням Ф.М.Достоєвського, спогади - найдорожче, що є у людини. Але лише деякі знаходять час написати про своє життя, і тоді багато що залишається "за бортом", назавжди йде з пам'яті людей.

Віртуальний музей "Історія розвитку інформаційних технологій в Україні" присвячений історії становлення та розвитку вітчизняної обчислювальної техніки.

Експозиція музею розповість Вам про видатних людей і колективи, зусилля яких у важкий повоєнний час вивели нашу країну в число світових лідерів комп'ютеробудування, і про перші ЕОМ, ними створені. Ви також знайдете тут безліч фотографій і документів.

Європейський віртуальний комп'ютерний музей є мережею пов'язаних віртуальних комп'ютерних музеїв.
Українська частина - "Історія розвитку інформаційних технологій в Україні" (http://www.icfcst.kiev.ua/MUSEUM) створена і підтримується на громадських засадах співробітниками Інституту кібернетики імені В.М.Глушкова НАНУ Бігдан Вірою Борисівно (E-mail: icfcst@i.ua), Малашок Тамарою Іванівною (E-mail: icfcst@i.ua), Малиновським Борисом Миколайовичем, автором книг "Очерки по истории компьютерной науки и техники в Украине", "История вычислительной техники в лицах", "Відоме і невідоме в історії інформаційних технологій в Україні" та ін..

Матеріали експозицій також використовують максимально достовірну інформацію, отриману Б.М.Малиновським від першопрохідців інформаційних технологій України і колишнього Радянського Союзу: А.О.Дородніцина, В.А.Мельнікова, В.С.Бурцева, Г.Г.Рябова, П.П.Головістикова, Б.І.Рамєєва, М.К.Суліма, Т.М.Александріді, Н.П.Брусенцова, Ю.В.Рогачова, І.Я.Акушського, Ю.В.Капітонової, О.А.Летичевського, С.Б.Погребинського, К.О.Шкабари, В.М.Плотнікова, В.Ю.Лапія, З.Л.Рабіновича, В.М.Коваля, С.С.Забари, К.Л.Ющенко, В.В.Рєзанова, В.П.Деркача, Б.О.Василенко, А.Є.Пилипчука, В.І.Скуріхина, А.І.Кривоносова, І.В.Вельбицкого, В.Н.Редько, К.Г.Самофалова та інших, а також від дочок С.О.Лебедєва - К.С.Осечинської, Н.С.Лебедєвої, від вдови В.М.Глушкова Валентини Михайлівни, від сина М.О.Карцева - Володимира Михайловича.

За матеріалами експозицій випущено компакт-диск "Історія розвитку інформаційних технологій в Україні".
Публікація книг Б.М.Малиновського, матеріали з яких є основою експозицій і випуск компакт-диску стали можливими завдяки нашим спонсорам:

Президії НАН України, Інституту кібернетики імені В.М.Глушкова НАН України, Міністерству промислової політики України, СП "Інфоком", фірмі "Адамант", Державному інноваційному фонду України, Ротарі-клубу м.Києва, правлінню Акціонерного товариства "Київ-оптима", Акціонерному товариству "Центр впровадження інформаційних технологій", Закритому акціонерному товариству "Utel", Рекламній агенції "Луверс". Українській корпорації "Укртитан", Корпорації "Квазар-Мікро".

Автори висловлюють всім спонсорам глибоку вдячність.

Створювачі експозиції висловлюють щиру подяку:

директору музею історії Національного технічного університету "Харьківський політехнічний інститут" В.В.Акимовій і декану історичного факультету Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна С.І.Посохову за надані архівні та фотоматеріали про О.М.Щукарьова і П.Д.Хрущова.

Також вдячні:

колишньому співробітнику лабораторії С.О.Лебедєва Ельвіру Малиновському за оцифровку фільмів про С.О.Лебедєва і В.М.Глушкова і передачу деяких матеріалів, Сергію Малиновському, студенту (у 2002 році) Київського національного університету імені Тараса Шевченка за редагування фрагментів телефільмів;

Емілії Ковальчук за переклад англійською мовою ряду матеріалів експозиції, а також професору Бернарду Ричардсу за корегування англійського тексту про С.О.Лебедєва;

Студенту (в 2003 році) факультету інформатики Національного авіаційного університетуЛідеру Дмитру за розробку заставки музею.
Cтудентам (у 1999 році) IV курсу Київського національного університету імені Тараса Шевченка кафедри теоретичної кібернетики (ТК) факультету кібернетики: Астапову Дмитру, Войташевській Ірині, Еремко Олександру, Заїка Юлії, Польща Максиму, Собко Олександру, Туранському Володимиру, Шевченко Станіславу, які 1999 року приймали активну участь у створенні залу В.М.Глушкова.

Музей зацікавлений в будь-якій інформації стосовно історії комп'ютерної науки і техніки в Україні та за її межами.
Ваші листи надсилайте на E-mail: icfcst@i.ua

Наші партнери:

1. Publishing house of the computer weekly "PC Week" in co-operation with the Moscow Institute of Engineering Physics (University). Moscow. Russia:  http://www.computer-museum.ru
2. The History of Computing Project: http://www.thocp.net      Editor Cornelis Robat: editors@thocp.net
3. Kunsthochschule fur Medien Koln. Germany:     http://www.khm.de;   Computing in Russia. The History of Computer Devices and Information Technology revealed
4. http://www.sigcis.orgCopyright © 1998 by the ICFCST
Використання матеріалів музею повністю або частково без згоди авторів заборонено.

Музей започатковано 20.12.1998       Webmaster        Останні зміни 26.01.2022