English    Русский


Ілюстрації. Література. Додаткові матеріали Катерина Логвинівна Ющенко про своє життя та творчість К.Л.Ющенко - засновник теоретичного програмування в Україні Ада Лавлейс - перший у світі програміст
10 грудня 2015 року минуло 200 років від дня народження Ади Августи Лавлейс

Катерина Логвинівна Ющенко.
Життя та творчість

За матерiалами книг Б.М.Малиновського

Перша програмістка у світі.
Ада Августа Лавлейс

10 грудня 1815 року у великого англійського поета Байрона народилася дочка. Ада Августа Лавлейс Її назвали Ада Августа. Коли їй виповнився рік, Байрон залишив батьківщину назавжди заради боротьби з несправедливістю, якої було багато в Англії, але ще більше у інших країнах Європи. Він посилав Аді ніжні і турботливі листи, присвячував вірші, але так і не знайшов можливості зустрітися з дочкою. Вона виросла з матір'ю, що мала багатий маєток і була у всьому забезпечена, крім одного - близькості рідного батька.

Можливо ця обставина разом із високим інтелектом, успадкованим від генія, сприяли ранньому перетворенню Ади у дорослу людину і незвичайному для жінки того часу захопленню... математикою.

Доля, позбавивши її батька, була доброзичлива в іншому. На самому початку своїх занять математикою вона познайомилася з Чарльзом Беббіджем, математиком, економістом, різнобічно освіченою людиною, який пов'язав своє життя з ідеєю створення "аналітичної машини" - першої у світі цифрової обчислювальної машини з програмним керуванням.

Людству потрібно було прожити ще понад століття, щоб зрозуміти великий зміст і значення ідеї Беббіджа, але Ада Августа Лавлейс (таке стало її прізвище після заміжжя) відразу оцінила винахід свого доброго друга і разом із ним намагалася обгрунтувати і показати що воно обіцяє людству. Її рукою більш півтора століття тому були написані програми разюче схожі з програмами, складеними пізніше для перших електронних обчислювальних машин (ЕОМ). Можна лише дивуватися і захоплюватися тим що зробила ця юна жінка.

Сам Беббідж залишив після себе тільки величезну кількість креслень, по яких виготовлялася (але не була закінчена) машина. Ада Августа Лавлейс у примітках до статті італійського математика Менабреа, що прослухав лекції Беббіджа і спробував описати його аналітичну машину, зробила винятково точні примітки до статті, які охоплюють перспективу використання подібних машин.

"Багато людей, які недостатньо знайомі з математикою, вважають, що роль машини зводиться до одержання результатів у цифровій формі, а природа самої обробки даних повинна бути арифметичною і цифровою більш ніж алгебраїчною та аналітичною. Це - помилка. Машина може обробляти й об'єднувати цифрові величини точно так, якби вони були літерами або будь-якими іншими символами загального характеру і фактично вона може видати результати у алгебраїчній формі... Вона може видавати результати трьох видів: символічні результати, ...чисельні результати й алгебраїчні у літерних позначеннях.

...Немає кінця демаркаційній лінії, що обмежує можливості аналітичної машини. Фактично аналітичну машину можна розглядати як матеріальне і механічне вираження аналізу".

Незважаючи на всі старання Беббіджа і Лавлейс машину побудувати не вдалося... Сучасники, не бачачи конкретного результату, розчарувалися у роботі вченого. Він випередив свій час. І сам розумів це: "Мабуть пройде половина століття перед тим, як хто-небудь візьметься за таке непросте завдання без тих вказівок, що я залишив після себе. І якщо хтось, не попереджений моїм прикладом, візьме на себе це завдання і досягне мети у реальному конструюванні машини, що втілює у собі усю виконавчу частину математичного аналізу за допомогою простих механічних або інших засобів, я не побоюся поплатитися своєю репутацією на його користь, тому що тільки він один цілком зможе зрозуміти характер моїх зусиль і цінність їхніх результатів". Після смерті Беббіджа Комітет Британської наукової асоціації, куди входили великі вчені, розглянув питання, що робити з незакінченою аналітичною машиною і для чого вона може бути рекомендована.

До честі Комітету було сказано: "...Можливості аналітичної машини простираються так далеко, що їх можна порівняти тільки з межами людських можливостей... Успішна реалізація машини може означати епоху в історії обчислень..."

На жаль, дочка Байрона прожила лише 36 років. Разом із видатним інтелектом батько передав їй і цю страшну спадковість - ранню смерть - поет помер у такому ж віці...Додаткові матеріали по темі:


Пiонери комп'ютерної техніки Чарльз Беббідж і Ада Лавлейс
Обчислювальна техніка - інформатика - інформаційні технології. Родовід